Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Wycieczka do Lublina

lublin

6 listopada 2014 r. dzięki pomocy Sponsorów pod opieką p. Krystyny Mogielnickiej - kierownika wycieczki, p. Bożeny Przepiórki, p. Zofii Górskiej i naszej p. pielęgniarki Elżbiety Górskiej wyjechaliśmy do wycieczkę do Lublina.
Kiedy byliśmy już na miejscu, rozpoczęliśmy od
zwiedzania Państwowego Muzeum na Majdanku, które upamiętnia ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego tam zlokalizowanego i niemieckich obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Na częsciowo zachowanym terenie byłego obozu znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941 - 1944, w tym m.in. baraki, wieże i wartownie, stare krematorium, łaźnia i komory gazowe. W 10 obiektach urządzone są wystawy. Na terenie znajduje się też Pomnik Walki i Męczeństwa - w hołdzie więźniom Majdanka oraz Mauzoleum. Była to niezwykle przejmująca lekcja historii.
Po przygnęciach wyruszyliśmy na spacer po Starym Mieście. Obejrzeliśmy piękne, odrestaurowane kamieniczki. Chwila wytchnienia na Placu Po Farze przed spektaklem w Teatrze Lalki i Aktora, gdzie czekał nas spektakl "Latający kufer" J. Ch. Andersena. Po obejrzeniu wspaniałego spektaklu wyruszyliśmy na Lubelską Trasę Podziemną biegnącą pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta.
Uczestniczyliśmy też w zajęciach warsztatowych "Domu Słów" z siedzibą w Izbie Drukarstwa, która znajduje się w pomieszczeniach przedwojennej drukarni "Popularna". Obejrzeliśmy stare maszyny drukarskie, introligatorskie. Obejrzeliśmy zabytkową prasę "Bostonkę", "Linotyp", maszyny zszywające drutem oraz pokaz ręcznego czerpania papieru. Bardzo interesujące było to, jak kiedyś przygotowywane były książki.
To była niezwykła podróż w czasie. No cóz wszystko, co dobre szybko się kończy! Trochę bylismy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni po tylu atrakcjach. Jeszcze tylko gorący posiłek w podlubelskiej "Bidzie" i powrót.

Autor: admin