XXX-lecie Ośrodka i nadanie sztandaru

30 lecie

Pierwsza część obchodów jubileuszowych odbyła się w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej. Uroczystą Mszę Świętą celenrował Ks. Biskup Adam Odzimek, wraz z naszymi Przyjaciółmi: Ks. Proboszczem Henrykiem Skuzą i Ks. Arkadiuszem Wolskim. Z uwagą wysłuchaliśmy ciepłych, przepełnionych życzliwością, troską i dobrocią słów Księdza Biskupa.
Na naszą uroczystość przybyły poczty sztandarowe za szkół i instytucji, a wśród nich pojawił się tenb najważniejszy: nasz SZTANDAR. No i wreszcie nastąpiła tak bardzo oczekiwana chwila - poświęcenie sztandaru.
Sztandar został przekazany Dyrektorowi Ośrodka, a następnie pocztowi sztandarowemu uczniów.
Przedstawiciele nauczycieli, pracowników, rodziców i uczniów złożyli uroczyste ślubowanie:

"My uczniowie, wychowankowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy ślubujemy uroczyście:

Naszą postawą godnie reprezentować Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie. Dołożyć wszelkich starań, by nigdy nie przynieść ujmy dobremu imieniu naszej placówki.

Ślubujemy!

Przyrzekamy okazywać należyty szacunek rodzicom, wychowankom, kolegom i zawsze postępować zgodnie z zasadami humanizmu i sprawidliwości społecznej, w dutolerancji i miłości.

Ślubujemy!

Sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki, wypełniać misję przygotowania naszych dzieci do funkcjonowania w codziennym życiu, zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, pewności siebie i sukcesu.

TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG"

Dalsza część uroczystości odbyła się już na terenie naszej placówki. Przybyło bardzo wielu Gości, w tym nasi Przyjaciele, na których wsparcie, pomoc, życzliwość zawsze możemy liczyć.
Był z nami:

• p. Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,
  • p. Halina Sroczyńska Wicekanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,
  • p. Marian Osuch Kawaler Orderu Uśmiechu.

Na spotkanie z nami przybyła również p. Dorota Sokołowska Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatura w Radomiu.
Pełny wykaz naszych Gości oraz Fundatorów Sztandaru można znaleźć w specjalnie przygotowanej Księdze Pamiątkowej.

To był dla nas wyjątkowy dzień, jesteśmy przecież cząstką historii naszej  placówki, a ona jest częścią nas, skrawkiem naszego życia.
To tutaj spotkało nas to, co w pamięci pozostanie najdłużej: uśmiech i łzy, trudy i poświęcenia, sukcesy i porażki, to właśnie co towarzyszy człowiekowi nieustannie.
To właśnie tutaj 30 razy witaliśmy wrześniowy początek roku szkolnego, cieszymy się innymi miesiącami, nadchodzącą jesienią, zimą, Bożym Narodzeniem, wiosną, początkiem lata i wakacji.
To każdy dzień wypełniania misji, przygotowania dzieci do funkcjonowania w codziennym życiu, zapewnienia im poczucia akceptacji, pewności seibie i sukcesu.
Za tę codzienną pracę otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie:

• Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA,

a pracownicy Ośrodka piękne dyplomy uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego za zaangażowanie w życie placówki.

Bardzo cieszyliśmy się z wyróżnienie naszego Przyjaciela Księdza Kanonika Henryka Skuzy odznaką "Przyjaciel Dziecka" przyznaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Takie samo wyróżnienie otrzymali:

• p. Agnieszka Boroń,
  • p. Jadwiga Kupis,
  • p. Piotr Faber,

oraz p. Stanisław Wodyński Prezes Zarządu PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dyrektor Ośrodka otrzmał Medal Henryka Jordana, również przyznany przez Zarząd TPD.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne naszych wychowanków.
Pan Marian Osuch przekazał od Kawalera Orderu Uśmiechu Andrzeja Malinowskiego pyszne słodycze dla dzieciaków. Niestety p. A. Malinowski ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania nie mógł uczestniczyć w naszej uroczystości.

Goście zwiedzili naszą placówkę. Szczególnym zainteresowaniem obejrzeli przygotowane tablice związane z Orderem Uśmiechu oraz wyeksponowane Kroniki, zwłaszcza ta z nadania Ośrodkowi imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu w 2007 roku.
Pan dr Czesław Barański - pomysłodawca i twórca naszej placówki oraz jej pierwszy dyrektor (1984 - 1987) z rozrzewnieniem wspominał "tamte dni" przeglądając zdjęcia w Kronice.
Pobyt w Ośrodku wspominali również nasi absolwenci uczestniczący w uroczystości, sprawiając nam miłą niespodziankę. Jesteśmy z nich dumni. To piękne, że ciągle o nas pamiętają. Z ogromnym zainteresowaniem odwiedzili wszystkie znane im przecież, ale jakże już inne pomieszczenia.
Stwierdzili, że:

"Nasz Ośrodek to miejsce najdziwniejsze, które z upływem lat staje się piękniejsze.
I najcudowniejszym mają go w pamięci, nie Ci co tu przebywają, ale absolwenci."

Tego dnia szczególne powody do zadowolenia miał Dyrektor Ośrodka, który podziękował wszystkim, którzy włożyli wiele trudu, poświęcili dużo czasu na przygotowanie uroczystości.

"Sprawiliście mi dziś frajdę
z takim Gronemdaleko zajdę.
Jesteście wspaniali, bądźmy szczerzy.
Wierzyłem w Was i będę wierzył."

30 lat minęło...
Nowe czasy, nowi ludzie. Jubileusz daje okazję spotkania w czasie przeszłości z teraźniejszością. To także okazja do radości oraz nadziei i wiary na jeszcze wiele lat pracy naszego Ośrodka i... kolejne jubileusze.

"Przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko w dawnej postaci - jednak nie umiera: odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko i świeże kształty dla siebie przybiera."

Adam Asnyk

S. Wodyński 1