XI Zlot Szkół i Placówek imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Śrem 2015

Śrem

zlot

Zgodnie z tradycją, corocznie inna placówka imienia Kawalerów Orderu Usmiechu jest gospodarzem tego niezwykłego spotkania. Celem każdego zlotu jest integracja szkół i placówek im. KOU. Jest to też miejsce spotkań społeczników, których działalność jest skierowana na pomoc dzieciom. W tym roku w dniach 22 - 24 maja gospodarzem było miasto Śrem k/Poznania i Publiczna Szkoła Podstawowa im. KOU w Śremie.

Mimo dzielącej nas ogromnej odległości, po raz kolejny wzięliśmy udział w tym niezwykłym spotkaniu. Reprezentowali nas: Dominika Lech, Sandra Lesniewska i Marcin Skatulski oraz p. Anna Dróżdż i p. Jacek Celuch i oczywiście p. kierowca p. Waldemar Boroń. W dniu oficjalnego otwarcia dojechali p. Tadeusz Kosiński Dyrektor Ośrodka, p. Violetta Gajewska i p. Rafał Krupa.

Reprezentujaca gospodarzy p. Beata Ściana Dyrektor Szkoły Podstawowej im. KOU w Śremie powitała uczestników Zlotu - przedstawicieli 16 szkół i placówek z całej Polski oraz znamienitych Gości:

• p. Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka, Kanclerza Międzynarodowej Kapitułu Orderu Uśmiechu

oraz Kawalerów Orderu Uśmiechu:

• ks. Biskupa Antoniego Długosza,
  • p. Henrykę Krzywonos-Strychowską,
  • ks. Piotra Sadkiewicza,
  • p. Stanisława Machowiaka,
  • p. Małgorzatę Gambrych,
  • p. Kazimierę Gierczyk,
  • p. Edmunda Oses,

a także władze samorządowe, dyrektorów szkół uczestniczacych w Zlocie.

Uczestnicy Zlotu wzięli udział w ceremonii dekoracji Orderem Uśmiechu p. Doroty Zawadzkiej znanej psycholog i pedagog - "Superniani". Pani Dorota jest 981 osobą na świecie, która otrzymała Order Uśmiechu.
W pierwszym udzielonym wywiadzie p. Dorota Zawadzka powiedziała: "Ten Order jest dla mnie bardzo wazny. Marzyłam o nim, już, gdy byłam dziewczynka. Jestem szczęśliwa, że spełniło się to marzenie." Na pytanie dziennikarki, dlaczego nie prowadzi takich programów jak Superniania, odpowiedziała: "W czasach, gdy program był emitowany, jego odbiór był pozytywny. dzisiaj w programach musi być pot, kre, łzy. Zresztą od tamtych czasów coś się zmieniło w nas, w społeczeństwie. I nie boję się tego powiedzieć - jesteśmy gorsi."

Część oficjalną uświetniły występy gospodarzy, którzy przedstawili muzyczną historię szwedzkiego zespołu ABBA, a następnie swoje umiejętności wokalne i aktorskie prezentowali przedstawiciele szkół i placówek uczestniczących w Zlocie. Wszystki występy przyjmowane były gromkimi brawami.

Dla uczestników przeiwdziano szereg atrajkcji związanych z realizacją prawa dziecka do zabawy i wypoczynku, m.in. gra fabularna miejska, która pozwoliła nam poznać przepiękne zakątki Śremu, czy Playback Show. Była też okazja do rywalizacji sportowej podczas zawodów na Stadionie Miejskim w Śremie oraz w czasie Biegu o Uśmiech. Uczestnicy walczyli o Puchar Rzecznika Praw dziecka p. Marka Michalaka,... a zdobył go nasz Marcin Skatulski, który w Biegu o Uśmiech zajął pierwsze miejsce.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka dawało możliwość zgłoszenia swoich problemów, konsultacji i wniosków, z czego dzieci i dorośli i tym razem skorzystali.
Rzecznik Praw Dziecka i Burmistrz Śremu na pamiątkę Zlotu odsłonili ławeczkę Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Na pożegnanie wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali pamiątkowe zdjęcie i upominek od Rzecznika Praw Dziecka. Będziemy bardzo ciepło wspominać pobyt w Śremie. I już czekamy na kolejne spotkanie.