Święto klimatu

klimat

30 listopada w naszym Ośrodku obchodziliśmy „Święto Klimatu”. Na początku spotkania opiekunki sekcji ekologicznej, działającej przy Samorządzie Uczniowskiej, Edyta Przydatek i Anna Dróżdż wraz z jej członkami powitali bardzo serdecznie wszystkich uczestników spotkania i przedstawili harmonogram tegorocznych obchodów „Święta Klimatu” w naszym Ośrodku.

Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie prowadzące wspólnie z członkami sekcji, przybliżyły problematykę  dotyczące dzisiejszego święta – „Odpowiedzialność w Dobrym Klimacie”

„Święto Klimatu”, które co roku obchodzimy w naszej szkole pod koniec listopada, ma na celu budzenie świadomości wszystkich nas i okolicznych mieszkańców do działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zatrzymania wzrostu średniej temperatury Ziemi. Naukowcy są zgodni, że jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka, czeka nas i naszych potomnych trudna przyszłość taka jak: klęski żywiołowe, powodzie, zniszczone ekosystemy, walka o zasoby naturalne, w tym wodę.

Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za dewastację środowiska naturalnego oraz aktywnie działać w celu jego ochrony.

W 2016 roku powierzchnia lodu morskiego w Arktyce podczas wrześniowego pomiaru była drugą najmniejszą w historii a wody Oceanu Arktycznego były rekordowo ciepłe.

Następnie odbyła się prezentacja grup wychowawczych w formie scenek, z wcześniej przygotowanych tematów dotyczących działań proekologicznych:

Gr. I – „Oszczędzaj papier, Oszczędzaj wodę”;

Gr. II - „Oszczędzaj energię elektryczną w domu i w szkole”;

Gr. III - „Świadomie rób zakupy. Ograniczaj powstawanie odpadów i odpowiednio postępuj z odpadami”

Gr. IV - „Chroń lasy, sadź drzewa”;

Gr. V - „Wybieraj transport przyjazny środowisku”.

Wszystkie grupy zaprezentowały się w ciekawy sposób a ich prezentacje były nagradzane przez pozostałych brawami.

Następnie wszyscy wspólnie wyjaśniliśmy znaczenie pojęć: smog, spaliny, efekt cieplarniany. Zainteresowanych w/w tematem wychowanków zaprosiłyśmy na film z serii katastrofy naturalne – Planeta żywiołów pt. „Błyskawice”. Na koniec podziękowałyśmy uczestnikom za udział w tegorocznych obchodach „Święta Klimatu”.

Autor: Opiekunowie SU – sekcji ekologicznej: Anna Dróżdż i Edyta Przydatek