Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

prawa dziecka

20 listopada już po raz trzeci obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ten dzień w każdym roku jest poprzedzony pracą w klasach, grupach w bibliotece szkolnej, kiedy to przypominane są prawa dziecka. W klasach starszych analizowane są przepisy konwencji o prawach dziecka, przypominane są myśli Janusza Korczaka, który był prekursorem praw dziecka, odbywają się dyskusje, w czasie których dorośli ze szczególną uwagą słuchają tego, co dzieci chcą im powiedzieć.

Prawo do zabawy

A przede wszystkim jest to czas uśmiechu, radości i wspólnych zabaw, w których szczególnie chętnie uczestniczą dzieci uczęszczające do przedszkola i uczniowie klas młodszych z opiekunami.

Janusz Korczak - byłby pierwszy z najpierwszych wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu (Marek Michalak).

Dla uczniów klas IV – VII i gimnazjum przygotowana została przez p. Piotra Fabera prezentacja multimedialna prezentująca postać Janusza Korczaka oraz podsumowująca wiedzę na temat praw dziecka.
Następnie odbyła się burzliwa dyskusja, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, różne zgadywanki, układanki, rebusy, zadania, podczas których trzeba było wykazać się wiedzą na temat praw dziecka. Tę część przygotowały i poprowadziły p. Agnieszka Gozdur i p. Katarzyna Rusiecka-Więcław.

No, a później wspólna zabawa. To był naprawdę radosny dzień dla naszych dzieciaków.

art

Samorządowa Debata

22 listopada 2017 r. członkowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem opiekunów: Edyty Przydatek, Anny Dróżdż, Zofii Lasoty przeprowadzili debatę na temat: „Prawa dziecka to ważna sprawa”.
Na początku spotkania dzieci wspólnie z opiekunkami przypomnieli o rocznicy wprowadzenia Konwencji o Prawach Dziecka, wyjaśnili znaczenie pojęć: konwencja, deklaracja, ratyfikacja oraz przedstawili historię powstawania Konwencji o Prawach Dziecka
Wychowankowie w grupach wychowawczych z wielu praw dziecka, musieli wybrać to, które jest ich zdaniem najważniejsze i zaprezentować w formie scenek.
Grupa I przedstawiła prawo do nauki, grupa II prawo do bezpiecznego życia, grupa III prawo do rozwoju własnych zainteresowań, grupa IV prawo do opieki medycznej, grupa V prawo do odpoczynku i zabawy.
W dalszej części spotkania wychowankowie poszczególnych grup musieli odpowiedzieć na pytanie: „Jakie obowiązki łączą się z prezentowanym przez nich prawem?”. Debacie przewodniczył p. Dyrektor SOSW Tadeusz Kosiński oraz przewodniczący SU Krzysztof Leśniewski.  Wszyscy uczestnicy debaty stwierdzili jednogłośnie, że wszystkie przedstawiane prawa są jednakowo ważne. Wnioski z debaty zostały umieszczone na tablicy w formie promyków słońca.
Na koniec zabrał głos Dyrektor Ośrodka podkreślając, iż:

należy znać swoje prawa
ale i pamiętać o szanowaniu praw innych ludzi,
przypomniał również, że ważne jest
zachowanie równowagi pomiędzy prawami i obowiązkami
.

Podziękował wszystkim za zaangażowanie i wyczerpujące przedstawienie tematu.