99 Rocznica Odzyskania Niepodległości

11.11.1918

Dzień Niepodległości 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.

Dlaczego akurat w tym dniu świętujemy Dzień Niepodległości?
11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa, w której ze sobą walczyli zaborcy Polski. W armiach Rosji, Austrii czy Prus często naprzeciwko siebie z stawali z bronią Polacy. Zdarzało się, że nawet brat do brata strzelał, różnił ich tylko mudur. 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie wycofały się z Polski. Nazajutrz Piłsudski stojąc na czele Rady Regencyjnej mógł zająć się tworzeniem rządu niepodległego państwa. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je dopiero podczas transformacji systemowej w 1989 roku, jednocześnie ustanawiając je dniem wolnym od pracy. W sobotę w wielu miejscach kraju zaplanowano obchody, marsze i imprezy. W większości miast planowane są uroczyste Mszę Święte za Ojczyznę.

Jak co roku odbyła się w naszej placówce Akademia poświęcona Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sztandar Ośrodka wprowadzony na salę gimnastyczną, odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego, Rota i Marsz Pierwszej Brygady nadały wydarzeniu podniosłą rangę. Grupa wychowanków przygotowana przez: p. Agnieszkę Kozak i p. Krystynę Mogielnicką, zaprezentowała inscenizację słowno-muzyczną.