Z kulturą za pan brat

Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka?  To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych spawach – wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy. To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek. A w czym tkwi istota savoir vivre? Po prostu to wgląd na innych. W tym tkwi ambaras dobrego wychowania, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny.

Od kilku lat w tradycję naszej szkoły wpisał się konkurs „Z kulturą za pan brat” propagujący prawidłowe wzorce zachowania. Uczestnikami konkursu byli uczniowie naszego Ośrodka w Hucie. Wychowankowie w skupieniu obejrzeli prezentację Savoir-Vivre „Obycie umila życie", po czym wykonywali szereg zadań, które sprawdzały ich znajomość zasad dobrego wychowania. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali plakaty „Drzewo dobrych manier” odgrywali scenki sytuacyjne z uświadomieniem istnienia różnych wariantów i możliwości komunikacji z poszanowaniem drugiej osoby. Wychowankowie dzielnie walczyli w poszczególnych konkurencjach, odpowiadając na trudne i łatwe pytania dotyczące codziennej kultury bycia, dobrego zachowania.

W szkolnym plebiscycie na najżyczliwszego i najkulturalniejszego ucznia na podium stanęli:

• I miejsce Marcin Zaborski
  • II miejsce Kinga Szacińska
  • III miejsce Anna Basiak

Podsumowaniem konkursu było wręczenie dyplomów i słodkich nagród.

ZAPAMIĘTAJ - GRZECZNOŚĆ NIC NIE KOSZTUJE!!!

E. Sosnowska, A. Góralska, A. Adamowicz

Może się przydać każdemu nastolatkowi, może nie tylko: