Nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu

ceremonia

Członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, którzy 28 października 2017 roku po dokładnej analizie wniosków otrzymanych od dzieci z całego świata ogłosili, że do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączy 6 kolejnych osób:

•  Pietro Bartolo (Włochy) – wnioski złożyły polskie dzieci, a nowego Kawalera najlepiej charakteryzuje pisarka, Kawaler Orderu Uśmiechu-Renata Piątkowska: „Pietro Bartolo - lekarz z Lampedusy, który od 26 lat kieruje jedyną na tej wyspie przychodnią. To on pierwszy przyjeżdża na nadbrzeże, by zbadać i udzielić pierwszej pomocy tym ludziom, którzy ratując się przed śmiercią, porzucają swoją ziemię i zniszczone wojną domy. Zostawiają za sobą wszystko, co jest im bliskie i znane, by znaleźć miejsce, gdzie mogliby żyć, by dotrzeć na bezpieczny ląd. Wśród nich są też dzieci, na które doktor Bartolo ma szczególne baczenie i specjalne miejsce w sercu. Leczy je i wspiera. Słucha ich historii, często tak bolesnych, że nie potrafi powstrzymać się od łez. Twierdzi, że dorośli mogą czuć się głupcami stojąc przed tymi dziećmi. Tymi pełnymi mądrości, doświadczonymi przez los małymi "starcami" o poważnych, smutnych oczach, które widziały już wszystko.” Pietro Bartolo od lat jest na nieustającym dyżurze. Na nabrzeżu czeka na przybywających na wyspę ludzi. Bada ich, diagnozuje, to z jego rąk otrzymują pierwszą pomoc. Jest szczególnie wyczulony na dzieci, wie, że najgorzej znoszą trudy podróży i często przegrywają z żywiołem. Wtedy bierze w ramiona ich martwe ciała i przygotowuje tym dzieciom godny pochówek. To ostatnia rzecz, jaką może dla nich zrobić.

P. Bartolo

• Marcin Gortat - wybitny sportowiec, koszykarz, filantrop i organizator pomocy dzieciom. Jak piszą dzieci „Człowiek Wielkiego Serca. Pan Marcin oprócz reprezentowania Polski i grania w koszykówkę w najlepszej lidze NBA, wspiera dzieci. Organizuje obozy sportowe, promuje wśród dzieci zasady fair play oraz motywuje dzieci do osiągnięcia ambitnych celów. Prowadzi treningi koszykarskie dla dzieci w szkołach, pomaga biednym, wielodzietnym rodzinom, pomaga chorym i niepełnosprawnym. Jest wzorcem, jakiego my dzieci oczekiwaliśmy”.

M. Gortat

Siostra Łucja

•  Elżbieta Małanicz-Onoszko - autorka i realizatorka Metody Ruchomych Kolorowych Nut, która opiera się na przekonaniu, że nauka zapisu nutowego i gry na fortepianie jest w zasięgu możliwości każdego, kto chce się uczyć - bez względu na wiek, rzekome predyspozycje czy inne ograniczenia, założycielka Fundacji „Latająca Akademia” Elżbiety Małanicz-Onoszko. Całe swoje życie poświęciła pracy z dziećmi i młodzieżą doświadczonymi przez los, pomagając im przez naukę gry na pianinie odnaleźć radość w życiu. Pani Profesor pracuje najchętniej z dziećmi chorymi i z niepełnosprawnościami pomagając im uwierzyć w siebie i osiągać sukcesy.

E. Małanicz-Onoszko

•  Ireneusz Niewiarowski – filantrop, działacz społeczny i samorządowy, były polityk, rolnik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, inicjuje i wspiera akcje pomocy dzieciom ze środowisk defaworyzowanych. Jak piszą dzieci: „Order Uśmiechu dla Pana Ireneusza nie tylko przyniósłby dumę i satysfakcję, ale również nagłośniłby postawę takich ludzi, którzy pragną dobra innych, są bezinteresowni i przyczyniają się do wzmocnienia środowiska lokalnego. Takie osoby dają nam młodym wzór do naśladowania, abyśmy też bardziej dbali o innych, abyśmy angażowali się w działalność społeczną, uaktywniali i troszczyli o wspólne dobro.”

I. Niewiarowski

• Aleksandra Pohorodecka (Wielka Brytania) – honorowa prezes Polskiej Macierzy Szkolnej, inicjatorka i twórczyni wielu przedsięwzięć dedykowanych dzieciom. We wnioskach kierowanych do Kapituły dzieci piszą o jej wyjątkowej empatii i kompetencjach w organizowaniu i niesieniu pomocy polskim dzieciom w Wielkiej Brytanii, jej konsekwencji i determinacji, serdeczności i uczciwości. Jest zaangażowana i zawsze ma czas dla dzieci, nie przechodzi obok żadnego z nich obojętnie.

A. Pohorodecka